5 pomysłów na zabawę z psem w domu

Zastanawiasz się jak urozmaicić Twojemu psu codzienną aktywność? Chcesz zapewnić mu ciekawe zajęcie, gdy masz mniej czasu lub pogoda nie zachęca do wyjścia na spacer? Poznaj sprawdzone pomysły na zabawę z psem w domu.

1. Zabawy węchowe

Zabawkę węchową możesz przygotować samodzielnie, łatwo i szybko. Wystarczy wypełnić karton lub miskę plastikowymi piłeczkami lub np. kawałkami papieru i wrzucić do środka smakołyki. Smakołyki możesz schować także pod jednym z kilku kubków lub w różnych miejscach w całym domu. Ukryj je tak, aby pies tego nie widział. Następnie zawołaj go, a gdy będzie bliski odnalezienia smakołyka powiedz komendę „szukaj”. Pozwól mu zjeść odnaleziony smakołyk. Węch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem psa i daje mnóstwo możliwości wspólnej zabawy. W czasie takiej zabawy Twój pupil może zmęczyć się bardziej niż na spacerze.

2. Aport

Aportem może być zabawka psa lub inny przedmiot, np. skarpeta, ręcznik, a nawet tak mały przedmiot jak moneta. Ucz psa małymi krokami. Najpierw pozwól mu opanować chwytanie przedmiotu, potem oddawanie go do ręki, a na końcu przynoszenie z coraz większej odległości. Aport możesz połączyć z nauką imion zabawek, o czym przeczytasz poniżej.

3. Nauka imion zabawek

Zacznij od zabawy jedną zabawką. Powtarzaj jej imię aż do czasu, gdy pies zacznie je z nią kojarzyć. Następnie połóż ją wraz z innymi zabawkami i wydaj znaną już wam komendę „aport”. Gdy pies nauczy się już rozpoznawać imiona kilku zabawek, możesz nauczyć go „sprzątać”, czyli zanoszenia ich do pudełka czy otwartej szuflady, gdzie są przechowywane. Naucz go chwytać zabawkę (komenda „weź”), przynosić i puszczać nad pudełkiem (komenda „puść”). Słynny pies rasy border collie potrafił rozpoznać aż 800 zabawek. Nawet jeśli w przypadku Twojego psa będzie ich mniej, nauka sprawi Wam wiele radości.

4. Zabawa w chowanego

W tej zabawie przyda się pomoc drugiej osoby. Skup na sobie uwagę psa, pogłaszcz go i odezwij się do niego. Następnie poproś pomocnika, aby z nim został, a sam schowaj się w innym pomieszczeniu. Pomocnik powinien zostać z psem i po ustalonym czasie pozwolić mu szukać. Pies powinien swobodnie poruszać się tak, aby sam Cię odnalazł.

5. Nowe sztuczki i powtarzanie komend

Bawiąc się szarpakiem czy piłką możesz utrwalić podstawowe komendy, takie jak “zostań”, “stój” i “do mnie”. Zwiększaj stopniowo rozproszenia za pomocą np. smakołyków. Z kolei naprowadzając psa smakołykiem czy zabawką możesz nauczyć go wykonywać slalom między nogami, czołgać się pod krzesłem, robić ukłon czy cofać się. Wykorzystaj pusty karton i ucz psa okrążania go, wchodzenia do środka czy dotykania łapami. Możliwości jest mnóstwo – wszystko zależy od Twojej wyobraźni! 

Autor: www.AjriszZona.pl