Jak korzystać z wybiegu dla psów?

Etykieta w psich parkach i na wybiegach

Przed wizytą w psim parku warto poznać zasady, dzięki którym zadbamy o bezpieczeństwo naszego pupila i innych psów. Mądre i odpowiedzialne korzystanie z wybiegu może sprawić wszystkim dużo radości.

1. Przed wizytą na wybiegu zapewnij swojemu psu aktywność. Jeśli nie będzie miał wcześniej ruchu i na wybieg przyjdzie po całym dniu siedzenia w domu, może stać się zbyt podekscytowany. To z kolei może doprowadzić do natarczywych zachowań, a nawet agresji.

 

2. Przed wejściem na wybieg poproś innych opiekunów o odwołanie psów sprzed wejścia. Unikaj wchodzenia bezpośrednio w grupę podekscytowanych psów, zwłaszcza jeżeli ich nie znasz. Będąc już na wybiegu obserwuj jego otoczenie i reaguj, gdy inni chcą wejść.

 

3. Raz na jakiś czas odwołuj swojego psa z bawiącej się grupy. Zapobiegaj sytuacjom, w których gonitwa może przerodzić się w polowanie na któregoś psa. Przejdźcie na drugi koniec wybiegu i zróbcie parę ćwiczeń. Reaguj, gdy Twój pies jest zbyt natarczywy, przez co inne nie mogą swobodnie się bawić. Nie pozwól też, aby inne psy skakały po Twoim psie, jeśli nie jest to dla niego zabawą.

4. Nie zakładaj swojemu psu kolczatki na wybiegu. Może skrzywdzić inne bawiące się psy. Unikaj wnoszenia na wybieg wszelkich ostrych i niebezpiecznych przedmiotów, w tym elementów ubioru.

5. Sprzątaj po swoim psie. Nie tylko odchody, ale także wymioty. Nie zostawiaj pustej butelki po wodzie ani innych śmieci. Jeśli widzisz pozostawiony kapsel wyrzuć go do śmieci, aby psy się nie skaleczyły. Nie pozwól swojemu psu kopać dziur, ale jeśli już to się zdarzy zakop je, aby psy i ludzie nie doznali kontuzji.

6. Nie karm psów innych opiekunów, a już na pewno nie bez pytania o zgodę. Być może psy są na diecie, mają alergie lub ktoś po prostu nie życzy sobie, aby ich pies dostawał smakołyki od obcych osób. Smakołyki mogą też stać się kością niezgody w grupie obcych psów.

7. Nie przyprowadzaj na wybieg psa, który ma braki w socjalizacji, zwłaszcza jeśli nie jesteś w stanie przewidzieć jego zachowania. Jeśli Twój pies jest agresywny, spotkaj się wcześniej z behawiorystą lub szkoleniowcem. Nie stwarzaj potencjalnie niebezpiecznych sytuacji na wybiegu.

8. Zabawki zachowaj na spacer poza wybiegiem dla psów, szczególnie wtedy, gdy Twój pies jest zaborczy i nie znasz psów obecnych na wybiegu. Rzucanie piłek grupie bawiących się psów może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, zwłaszcza gdy natrafimy na psa zaborczego i dominującego.

9. Zapewnij psom bezpieczną przestrzeń do biegania. Nie wprowadzaj na wybieg wózków dziecięcych, rowerów itp. Psy mogą wpaść na nie w czasie gonitwy i zrobić sobie krzywdę. Tobie, w najlepszym przypadku, zniszczą wózek, gorzej, jeśli będzie w nim dziecko.

10. Opiekuj się dzieckiem, które przyprowadzasz na wybieg. To Ty jesteś odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. Wybieg dla psów służy ich swobodnemu bieganiu i nie jest placem zabaw. W trosce o bezpieczeństwo nie da się tego połączyć - psy mogą niechcący przewrócić Twoje dziecko lub skoczyć na nie, gdy będzie trzymało zabawkę lub patyk.

11. Skup się na obserwacji swojego psa, sytuacji na wybiegu i jego otoczenia, aby zadbać o bezpieczeństwo. Zrezygnuj z rozmów telefonicznych i nie pozwól, aby konwersacje z innymi opiekunami przeszkodziły Ci w dostrzeżeniu ważnych sygnałów, które wysyła Twój pies.

Pamiętaj, że Twój pupil będzie czuł się najlepiej na wybiegu z innymi psami, jeśli będzie w dobrej kondycji. Nie przyprowadzaj na wybieg psów chorych i z kontuzjami. Wybieg nie jest też najlepszym miejscem dla suk w czasie cieczki, ciężarnych oraz szczeniąt przed końcem szczepień.


Tekst: www.psiPARK.pl

Zdjęcie: pixabay.com